Denná súťaž

Vyhraj každý deň

Rabanne Million Gold for Her

 

PORADENSTVO A POMOC PRI VÝBERE PRODUKTOV:

0917 657 927
0917 656 803
0917 657 348

 
 
menu_2 level2
 
 
menu_8 level2
 
 
menu_10 level2
 
 
menu_5 level2
 
 
menu_7 level2
 
 
menu_9 level2
 
 
 
Úvod > Tipy&Trendy > Ochrana pred slnkom pomocou prípravkov s SPF
 

Ochrana pred slnkom pomocou prípravkov s SPF

 

Túžite po krásnej, zdravej a bronzovej pokožke nielen počas letných mesiacov? Tento článok je práve pre vás. Dozviete sa akú úlohu hrá SPF(Sun Protection Factor), aj ako sa chrániť pred slnečnými lúčmi počas celého roka. Hlavne počas teplých letných mesiacov túži väčšina z nás po krásnom opálení, avšak ochrana pred slnečným žiarením je kľúčom k zdravej pokožke. Slnečné lúče sú príjemné a dodávajú nám okrem energie tak potrebný vitamín D. Ale pozor, každé pre má svoje proti. Bez správnej a spoľahlivej ochrany môže mať slnko pre pokožku škodlivý vplyv, vyvolať jej predčasné starnutie či spôsobiť iné poškodenie.

 

Prečo je ochrana pred slnkom nevyhnutná?

Ako vieme, koža je najväčším orgánom ľudského tela a zaslúži si tú najlepšiu starostlivosť a ochranu v každom ročnom období. Ultrafialové žiarenie, ktoré sa označuje ako UV žiarenie, je forma elektromagnetického žiarenia s vyššou energetickou úrovňou ako viditeľné svetlo. Typy UV žiarenia, ktoré pôsobia na pokožku:

 

UVA (320-400 nm): (Aging) Preniká hlboko do pokožky a je hlavným dôvodom jej predčasného starnutia, vrátane vzniku vrások a straty pružnosti. UVA lúče tiež môžu spôsobiť rakovinu kože.

 

UVB (290-320 nm): (Burning) Spôsobuje povrchové popáleniny a je hlavným rizikovým faktorom vzniku rakoviny kože. UVB lúče poškodzujú DNA v kožných bunkách a vedú k spáleniu pokožky.

 

UV žiarenie má niekoľko negatívnych účinkov na pokožku, ale hlavne nasledovné.

  • Intenzívne UVB lúče môžu rýchlo spôsobiť spálenie pokožky.
  • UVA lúče prenikajú do hlbších vrstiev kože, kde poškodzujú kolagén a elastín, čo vedie k vzniku vrások a strate pružnej pokožky.
  • Dlhodobé vystavenie sa UV žiareniu zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože.

 

Aké SPF poznáme?

Ochranný faktor proti slnečnému žiareniu SPF(Sun Protection Factor) je definovaný dobou, počas ktorej je pokožka po nanesení krému chránená pre UV žiarením. Čím vyššia je hodnota SPF, tým dlhšiu dobu ste chránení.

 

Prehľad SPF faktorov a ich použitia:

SPF 15: Blokuje približne 93 % UVB žiarenia. Vhodné na každodenné použitie pri krátkodobom vystavení sa slnku.

SPF 30: Blokuje približne 97 % UVB žiarenia. Vhodné na mierne až dlhšie pobyty na slnku.

SPF 50: Blokuje približne 98 % UVB žiarenia. Ideálne pre dlhodobé vystavenie slnku, napríklad na pláži, alebo pri športovaní.

SPF 100: Blokuje viac ako 99 % UVB žiarenia. Určené pre extrémne podmienky, dlhodobé pobyty na slnku a pre ľudí s veľmi citlivou pokožkou.

 

Počas leta je slnečné žiarenie najsilnejšie. V tomto období je nevyhnutné používať prípravky s SPF 30 - 50 pre každodennú ochranu a SPF 50 -100 pri dlhodobom pobyte na slnku, najmä na pláži, alebo pri športových aktivitách vo vonkajšom prostredí. Nezabúdajte si ochranné krémy aplikovať každé dve hodiny a opätovne po kúpaní, alebo ak sa spotíte. Na jar a jeseň je slnečné žiarenie menej intenzívne než v lete, no pokožku je potrebné pri pobyte na slnku chrániť neustále. Ochranný faktor SPF 15 - 30 je postačujúci pre bežné aktivity cez deň. Počas krásnych slnečných dní babieho leta však môžete zvážiť použitie vyššieho SPF, najmä ak plánujete dlhší pobyt na slnku. Aj v zime môže byť UV žiarenie nebezpečné. Ak sa venujete zimným športom, ako je lyžovanie alebo snowboarding, zvážte použitie vyššieho SPF, aby ste predišli spáleniu pokožky vo vysokej nadmorskej výške. Pre bežné dni vám postačí SPF 15 - 30. Fototypy pleti sú klasifikáciou, ktorá sa používa na určenie reakcie pokožky na slnečné žiarenie.

Ako si správne vybrať a aplikovať opaľovací krém?

Používanie opaľovacieho krému je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o pokožku a ochrany pred UV žiarením. Správny výber a aplikácia opaľovacieho krému zabezpečia maximálnu ochranu a zdravie vašej pokožky. V zásade rozlišujeme dva typy opaľovacích krémov, a to minerálny (fyzikálny) a chemický (organický).

 

Minerálny, alebo chemický opaľovací krém?

Minerálne opaľovacie krémy obsahujú minerálne zložky ako zinokoxid alebo oxid titaničitý. Sú vhodné pre ľudí s veľmi citlivou pokožkou. Minerálne opaľovacie krémy môžu zanechať na pokožke bielu stopu.

Chemické opaľovacie krémy obsahujú organické zlúčeniny ako avobenzón, oxybenzón, alebo oktinoxát. Majú ľahšiu konzistenciu, dobre sa vstrebávajú a nezanechávajú biele stopy. Ak máte citlivú pokožku, je možné, že pokožka zareaguje na niektoré chemické zložky podráždením.

 

Oba typy ochranných príprakov chránia pred UVA aj UVB lúčmi. Filtre v chemických opaľovacích krémoch absorbujú a premieňajú 100 % žiarenia v koži na teplo, zatiaľ čo minerálne filtre majú schopnosť UV žiarenie odrážať späť už pri ich dopade na povrch pokožky.

Ako si vybrať správny opaľovací krém?

Správny výber opaľovacieho krému je dôležitý nielen pre ochranu pred UVB a UVA žiarením, ktoré preniká hlbšie do kože a prispieva k predčasnému starnutiu. V dnešnej dobe je na trhu obrovské množstvo opaľovacej kozmetiky rôznych značiek, zloženia a faktorov, čo môže byť pre spotrebiteľa zmätočné. Pred výberom opaľovacích prípravkov je dobré zodpovedať si pár otázok:

 

1. Aký je fototyp mojej pokožky?

2. Aká konzistencia mi vyhovuje?

3. Mám citlivú pokožku?

4. Ako dlho plánujem byť na slnku?

5. Budem športovať?

 

Fototyp sme si už spomenuli. Poďme sa spolu pozrieť na konzistenciu. Opaľovacie prípravky môžu mať konzistenciu ľahkého fluidu a spreja, mlieka, krému, až po hustý balzam. Každá konzistencia má svoje výhody a nevýhody. Vo všeobecnosti platí, že krémy sú účinnejšie než ľahké opaľovacie mlieka, ktoré menej dobre držia UV filter. Pri výbere konzistencie treba zvážiť aj typ pokožky. Ak máte suchú pokožku siahnite po olejovom základe, zatiaľ čo pre pokožku náchylnú k premasťovaniu je lepšie použiť ľahšie mlieka a emulzie. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé typy konzistencií a ako si vybrať tú správnu konzistenciu pre vašu pokožku.

 

1. Opaľovací krém

Opaľovacie krémy poskytujú dobrú hydratáciu. Sú vhodné pre normálnu až suchú pokožku.

Dobre hydratujú, vytvárajú na pokožke ochranný film, sú vhodné aj pre citlivú a suchú pokožku.

 

Odporúčame:

Za rozumnú cenu: PIZ BUIN ALLERGY SUN SENSITIVE SKIN FACE CREAM SPF50

Zlatá stredná cesta: COLLISTAR SUN LINEA PROTECTIVE SUN CREAM SPF 50 +

Exkluzívne: SISLEY SUPER SOIN SOLAIRE TINTED SUN CARE SPF 30

 

Nevýhody: opaľovacie krémy môžu byť príliš ťažké a zaťažujúce pre mastnú pleť, a zároveň sa dlhšie vstrebávajú.

 

2. Opaľovacie mlieko

Mlieka sú stredne husté, ľahšie než krémy, ale bohatšie než fluidy. Poskytujú dobrú hydratáciu a sú vhodné pre väčšinu typov pleti. Charakterizuje ich vyvážená hydratácia a ľahká aplikácia. Vhodné sú pre normálnu až suchú pleť.

 

Odporúčame:

Skvelé opaľovacie mlieka od švajčiarskej spoločnosti PIZ BUIN sú vhodné nielen pre oddych pri morských vlnách, ale aj pre všetkých priaznivcov "outdoorových" aktivít.

 

Nevýhody: môžu byť menej vhodné pre veľmi mastnú alebo veľmi suchú pleť.

 

3. Opaľovací sprej

Pri opaľovacích sprejoch platí, že sa aplikujú rýchlo a pohodlne, nezanechávajú pocit mastnoty a sú vhodné pre športové aktivity.

 

Za rozumnú cenu: PIZ BUIN IN SUN SPF 15 ULTRA LIGHT HYDRATING SPRAY

Zlatá stredná cesta: ALMA K SUN CARE PROTECTIVE MOISTURIZING BODY SPRAY SPF 15

Exkluzívne: COLLISTAR SUN LINEA MOISTURIZING TANNING SPRAY SPF20

 

Nevýhody: môže byť ťažké odhadnúť správne množstvo pri aplikácii, riziko nerovnomerného pokrytia.

 

4. Opaľovací olej

Opaľovací olej je skvelou alternatívou k tradičným krémom a mliekam, najmä pre tých, ktorí hľadajú hydratáciu a rýchle opálenie. Pomôžu zvýrazniť a urýchliť proces opálenia tým, že zlepšujú absorpciu UV žiarenia do pokožky.

 

Za rozumnú cenu: PIZ BUIN TAN & PROTECT SPF 15 OIL SPRAY

Zlatá stredná cesta: COLLISTAR SUN LINEA SUPERTANNING DRY OIL SPF15

 

Nevýhody: môžu poskytnúť nižšiu hydratáciu, čo nemusí byť dostatočné pre suchú pokožku.

Zásady pri výbere opaľovacieho prípravku

Vyberte si krém aspoň s SPF 30, ktoré blokuje približne 97 % UVB žiarenia.

Uistite sa, že krém poskytuje ochranu proti UVA aj UVB žiareniu.

Vyberte si krém vhodný pre váš typ a fototyp.

V prípade, že holdujete športovým aktivitám, siahnite po vodeodolných krémoch.

 

Aplikácia SPF opaľovacieho krému

Jednou z najčastejších príčin spálenia pokožky je nesprávne dávkovanie opaľovacieho krému. Nedostatočná aplikácia krému výrazne znižuje ochranný faktor. To môže predstavovať veľký problém, najmä ak ste slnečným lúčom vystavení dlhší čas. Preto je veľmi dôležité nanášať si dostatočné množstvo krému, aby ste zabezpečili efektívnu ochranu pokožky. Odborníci odporúčajú aplikovať 2 mg krému na 1 cm2 pokožky. Opaľovací krém si opätovne aplikujte približne každé dve hodiny. Opaľovacie krémy sa môžu zotrieť uterákom a vydržia pôsobiť vo vode v priemere 60 až 80 minút.

 

Nezabúdajte si chrániť aj pery

Pery sú často prehliadanou oblasťou, no rovnako ako zvyšok pokožky sú náchylné na poškodenie slnečným žiarením. Používajte balzamy na pery s SPF, aby ste predišli spáleniu, vysušeniu a popraskaniu pier. Týmto spôsobom zabezpečíte, že vaše pery budú hydratované a chránené pred škodlivými účinkami UV žiarenia.

 

 

FAnn parfumérie, 26.06.2024